Profesní a osobní koučink

Osobní trenér je poměrně nová pozice, která si ale rychle získává svoji oblibu, zejména v oblasti profesní. Hodně využívaná je však i v oblasti mezilidských vztahů, které vedou obecně k lepší harmonizaci.

Máte problém se v daných situacích rozhodnout a často jste nervózní a raději tak vzdáte důležité kroky v životě, jako jsou pohovory, schůzku se zajímavou a milou osobou, či dlouho se předem připravujete na projev, ale pak se stejně zadrhnete, potíte a působíte dost zmateně, neprofesionálně. Důvodem není nic jiného, než nízká sebedůvěra, což není ani tak vrozená vlastnost, ale především výchovou, okolnostmi při dospívání a jiných skutečností, které právě takovou vlastnost zformují. Jenže i když už je tak vlivem skutečností lidská osobnost nastavena, není vyloučeno, že to tak musí za všech okolností zůstat napořád. Osobním koučinkem s pomocí kouče je tak možno se dostat daleko, a naprosto šokovat své okolí. Je nutné jen vytrvat a pracovat na rozvoji svém.

Osobní koučink

Jsou lidé, kteří se domnívají, že jde o naprostou zbytečnost, nechat někoho, aby vás vedl k jinému myšlení a tak vám změnil život. Podle jejich názoru to může člověk udělat sám, což sice je pravdou, ale problém je v tom, že málokdo sám ví, jak na to. Pokud přece něco dělá, pak s nejlepším úmyslem a za těch nejlepších možností. Jenže jsou dost často chvíle, kdy si prostě sami se sebou nevíme rady, a i když jsme přesvědčeni o tom, že něco neděláme úplně dobře, pak mnohokrát ale ani nevíme, jak to udělat dobře. A od toho je právě osobní kouč, který nám nastaví pomyslné zrcadlo a lépe tak vidíme to, co je špatně a již směřujeme k lepším zítřkům.

Co všechno může osobní koučink změnit?

Je toho mnoho. Osobní koučink může dost podstatně změnit celou vaši osobnost, změnit vám život a to vždy k lepšímu. Zdá se to jako nemožné, ale skutečně to tak je. Najednou budete mít lepší pracovní místo, nebo lepší plat, budete dělat to, co vás baví, zlepší se i vaše zdraví, upraví stav pleti. Bude se vám lépe žít a najednou pocítíte chuť do života, dělat vše pro lepší život, lepší zítřek. Podaří se i dost podstatně v oblasti vašich mezilidských vztahů. Je dost možné, že najednou získáte srdce i obdiv dlouho tajně zbožňované osoby, protože právě dostatečné sebevědomí a lepší pohled na život vám dodá dost odvahy a přirozeného sebevědomí, abyste svojí osobností dostatečně zaujali.

Jak probíhá osobní koučink?

Když už chcete sami s sebou něco udělat pro to, aby se vám lépe žilo a dařilo obecně v životě, je nutné se obrátit na odbornou pomoc v podobě osobního kouče. Ten si s vámi sjedná schůzku, která se výhradně koná v jeho prostorech. Přijedete zkrátka na běžnou konzultaci. Při prvním setkání většinou hodně povídá sám osobní kouč, který vás tak provede celým setkáním a nastíní, jak vše bude pokračovat v následujících setkání. Během toho si také všímá vašeho vnímání, chování a umí vám tedy ihned dát rady pro zlepšení v běžném životě. Setkání s osobním koučem není žádný výslech, ani zkouška na vysoké škole, ale milé povídání, nastínění potíží, které jsou a které nemusí být. Po takových hodinách se budete cítit velice klidní, vnitřně rozhodnutí a celkově se budete cítit lépe a také snáze budete dýchat.

Profesní koučink

Hodně často se lidé obrací s otázkami a prosbami o radu, jak uspět v zaměstnání. A to nejen u pohovoru, ale i to, jak si poradit s řadou úkolů, jak zvládat práci, jak snést nesnesitelného šéfa. Dotazy také plynou na téma,** jak vyjít s kolegy, jak dělat práci efektivně** a tak, aby bavila a mnoho jiného. Co se týče profese, jsou často osobní koučové na problematiku dotazováni právě z toho důvodu, že profesní život tvoří třetinu života dospělého jedince. Tím pádem se nás profese týká velice dost a chceme v ní být dobří, nejen pro vyšší zisk, ale i celkovou pohodu, klid a obecně lepší život. Není žádným překvapením, že lidé, kteří mají dobrou práci, jsou v profesi dobří, se jim také daří v jiných oblastech života. Dobrá práce a dobré vztahy na pracovišti jsou tak základem celkového úspěchu v životě a na to bychom se měli zaměřit.

Nestěžovat si, hledat řešení

Není žádným překvapením, že lidé si tak nějak od přírody rády stěžují. Komentují danou situaci tak, jak by se dala udělat lépe, mají dotazy na to, proč tomu tak vlastně je, a co je špatně. Jenže nic neudělají proto, aby to lepší bylo, většinou zůstane jen u slov. Je potřeba se zaměřit na to, jak dělat vše efektivněji, lépe a zkusit právě udělat krok, změnu k lepšímu, než jen sedět a vše komentovat. Pokud jste kritičtí, je to dobrá známka toho, že máte vlastní názor, jste schopni situaci vidět jinak, ale je také potřeba s tím něco dělat a tedy ukázat, že změna je možná. S tím výrazně může pomoci právě osobní koučink, který vás posune dále a najednou uvidíte věci tak, jako jsou a jak se nimi lépe a snadněji vypořádat.

Osobní vyrovnanost

Dost podstatné je pracovat při osobním koučinku na osobní vyrovnanosti člověka. V konečném důsledku se to má tak, že daný člověk se tak často nerozčiluje, jako dříve, nebo naopak je více bystrý, dokáže lépe reagovat na situaci, nenechá se zastiňovat, je více akční, ale vnitřně vyrovnaný. V mnohém pomůže skutečně řešení krizových situací a to, aby se člověk viděl právě tak, jak sám na dané události reaguje. Osobní vyrovnanost je nezbytná pro lepší fungování ve světě, ve společnosti. Proto se také osobní kouči na tuto problematiku zaměřují a klientům dávají na ukázku možnosti, které jsou a které mají. Na osobní vyrovnanosti celé osoby se prakticky začíná stavět a je to jako základ celé změny, koučování.

Může vám osobní kouč pomoc?

Určitě. I když máte pocit, že jste se v mnohém změnili, zvážili situace a reagujete jinak, i tak je pořád co zlepšovat, na čem se učit. To není rozhodně k zahození a lidé se dnes učí neustále. Je to běžný jev, který přetrvává. A není to rozhodně vůbec ostudné, pokud tímto způsobem člověk na sobě pracuje a snaží se plno věcí změnit k lepšímu. Osobní kouč vás vede na cestě k cíli, který znamená lepší život po obecné stránce. Bude se vám lépe dýchat i lépe žít a osobní změnu k lepšímu zaznamená na vás i vaše okolí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4567 (magazinfrydekmistek.cz#47)


Přidat komentář