Svatební fotograf

Svatební fotograf by měl umět perfektně zachytit atmosféru vaší svatby, převést ji na fotografie, kterými se budete v dalších letech chlubit a prezentovat je. To je základem dobrého fotografa.

To, co se z vašeho svatebního dne dochová a bude prakticky celý život představovat, jsou svatební fotografie. A to je důvod, proč výběru svatebního fotografa věnovat opravdu důležitý a potřebný čas. Není radno tuto záležitost podceňovat a nechávat jen tak být, protože čas zpět nevrátíte a nejspíš byste následně činu litovali. Svatební fotky musí pořídit skutečně dobrý fotograf, který ví, co dělá a umí to s foťákem. Musí také vědět, že většina novomanželů nejsou modelové, kteří neumí před fotoaparátem pózovat, takže musí své svěřence vést k tomu, aby jeho práce byla skutečně znamenitá.

Jak poznat dobrého svatebního fotografa?

Je to jasné – svatební fotograf především umí pracovat a také svoji práci prezentuje na internetu, svých stránkách nebo sociálních sítích. Díky tomu dostane další zakázky a také se vypracuje na post, o který usiluje. Jedině internetovou prezentací. Stěží někdo v dnešní době jen tak vytáhne telefonní seznam, kde najde abecedně heslo „fotograf“ a na základě toho několik telefonních čísel obvolá a sjedná schůzku, kde se dozví více o fotografovi. Ani náhodou – dnes všichni mají k dispozici internet a tak není složité na základě reprezentačních fotek dobrého fotografa poznat. Je nutno si uvědomit, že právě webová prezentace je prostor, aby fotograf ukázal to, co v něm je a tu nejlepší práci. Pokud vás tak fotky neuchvátily, klidně se podívejte na dalšího.

Jaké fotky se fotí na svatbách?

Ještě před tím, než půjdete objednávat svatebního fotografa, je potřeba si uvědomit, a znát, jaké fotky se na svatbách fotí.

Velké, společenské fotky

V první řadě jsou to ty fotky, které jsou nejsložitější a ze kterých mají fotografové největší obavu. Tedy společné fotografie. Uspořádat všechny svatebčany tak, aby byli na jedné fotce a ta se povedla suprově není jednoduché. Zejména v tom, že fotograf je člověk většinou neznámý a neví, jak přesně oslovovat osoby, takže to může být hodně těžké, pak také je nutno pamatovat i na to, že většinou jsou na svatbách i děti, ty je potřeba okřiknout, nebo sami miminka začnou brečet a tak dále. Složité je také svatebčany shromáždit do jednoho tvaru, například populárního srdíčka. Pokud se však povedou svatební fotografie, kde stejně zas někdo mrknul a tak dále, pak je to mnohem snazší a vše jde jako po másle.

Záběry zachycení atmosféry

Takové fotografie jsou v posledních letech moc oblíbené a žádané. Sem patří focení částí těl, například jenom nohou, rukou, nebo pouze věcí, které zachytí správnou atmosféru, to důležité, co v danou chvíli tolik důležité není a tak dále. Jsou to například focené prstýnky, svatební boty, kytka a mnoho dalšího. Takové fotografie jsou právě ukázkou dobrého fotografa, který umí pochopit situaci a vybrat právě to, co danou chvíli skvěle vystihuje a dokonává. Když jsou takové fotky skvělé, pak je atmosféra skvělé svatby uchována po další dlouhá léta.

Momentky

Tak ty jistě nesmí chybět. Momentky spojují svatbu s tím, co je a i zde se zachycuje pravá tvář svatby. Zde je však na rozdíl od záběrů vidno lidské tváře, konkrétní dění, které se odehrává, nějaká akce, jež se na snímku jasně projeví. To je základní rozdíl mezi těmito fotografiemi. Každopádně jsou ze svatby potřeba i momentky, protože se na lidé ptají, u nich se zasmějí a pobaví. Plakat dojetím se hodí i jiných, specifických fotek.

Portréty

A těmi jsou portrétové fotky. Zde jde o to zachytit ženich a nevěstu spolu, nejen tak, aby se dívali do fotoaparátu, ale také aby vytvořili jistý příběh. Zde se opět projevuje práce dobrého fotografa a jeho umění pracovat nejen s lidmi, ale i přístroji. Na takové focení se obvykle jezdí na nedaleké místo, kde jsou přítomni většinou pouze novomanželé, družička a mládenec, případně svědci a děti, pokud jsou. Focení zabere několik hodin a právě z něj mají manželé ty fotografie, které si nechávají zarámovat a ukazují svých známým.

Kdy naplánovat čas na focení

Samozřejmě že fotograf fotí celou svatbu, nebo aspoň tak, jak je sjednáno. Jenže při svatbě je potřeba sjednat přesný čas, kdy svatební focení ženicha a nevěsty bude konáno. Není to až tak jednoduché, jak se zprvu zdá. Dost často si totiž snoubenci naplánují focení na pokročilou dobu, kdy po obědě následuje první společný tanec novomanželů a ta pravá zábava začíná, aby tak hosté nestrádali. Je hezké, že se bere ohled na hosty, nicméně je nutno pamatovat na to, že již může být tma, stmívat se a požadované fotografie se nemusí zdařit tak, jak je vyžadováno.

Červení a po tmě? Nikoliv – to nechce nikdo

A navíc po tanci mohou být novomanželé uříceni, červení, zpocení a to na fotografiích neudělá příjemný dojem. K tomu ještě tma a z očekávaných fotek jsou pak hrůzostrašné záběry. Někteří to řeší tím, že se nechají fotit ještě před obřadem, což jistě ztratí na kouzle okamžiku, kdy ženich poprvé uvidí svoji nevěstu v bílém, jenže pokud vám záleží na hostech a také chcete pěkné fotky, pak je to možné řešení. Zase ale také záleží na tom, jak celkově je harmonogram svatby nastavený. Jestliže máte totiž obřad již v jedenáct hodin, pak asi nebude tolik prostoru na focení před obřadem.

Focení před obřadem jako východisko?

Může tedy být, ale opravdu pamatujte na to, že čas utíká rychle, abyste nebyli přitom moc nervózní. Takže s klidem si vše předem promyslete. Je to vaše svatba, takže i vaše rozhodnutí.

Jak zabavit hosty

Většinou se tak jedou novomanželé fotit po obědě, takže na hostině probíhá jakási siesta. Lidé čekají, až se novomanželé vrátí, aby tak správná zábava mohla začít. Jenže čas jim plyne pomalu a mnozí mohou být naštvaní. Takže je určitě na místě své hosty i za své nepřítomnosti nějak zabavit. Výborné jsou třeba svatební knihy, do kterých se píše a jedná se o velice hezkou památku. To však ne každého potěší. Avšak dobré je, pokud máte vhodná videa, která hostům během vaší nepřítomnosti pustíte. Nejlépe, když půjde o video, které se týká vás, co na vás prozradí mile a třeba i vtipně. Možností je několik, jsou i tací, kteří objednávají someliérské přednášky spojené s ochutnáváním a další podobné činnosti. Je to mnoho, inspirujte se, utvořte něco, co se bude hostům líbit a zase vás zpět rádi přivítají.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4576 (magazinfrydekmistek.cz#45)


Přidat komentář